19:04 - 17 Nëntor 2022

TOPSHOT - This July 28, 2017 picture released from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) on July 29, 2017 shows North Korea's intercontinental ballistic missile (ICBM), Hwasong-14 being lauched at an undisclosed place in North Korea. Kim Jong-Un boasted of North Korea's ability to strike any target in the US after a second ICBM test that weapons experts said could even bring New York into range - in a potent challenge to US President Donald Trump. / AFP PHOTO / KCNA VIS KNS / STR / South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP. TO GO WITH NKorea-nucelar-missile-Japan-SKorea-politics, FOCUS by Shingo Ito and Park Chan-Kyong / (Photo credit should read STR/AFP via Getty Images)

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike drejt ujërave të saj lindore, sipas zyrtarëve në Seul, disa orë pasi kërcënoi me një “përgjigje më të ashpër ushtarake” ndaj përpjekjeve të Shteteve të Bashkuara për të rritur praninë e saj të sigurisë në rajon.

Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut thanë se raketa balistike me rreze të shkurtër u qëllua nga zona Wonsan e Koresë së Veriut të enjten.

Raketa fluturoi rreth 240 kilometra (149 milje) dhe arriti një lartësi prej 47 kilometrash (29 milje), tha JCS, duke shtuar se pak para nisjes, ushtritë e Koresë së Jugut dhe ato amerikane kishin organizuar një stërvitje të mbrojtjes raketore “të planifikuar paraprakisht”. .

Ushtria e Koresë së Jugut do të vazhdojë të mbajë një qëndrim të vendosur gatishmërie, tha ai.

Pheniani ka testuar një numër rekord raketash këtë vit, duke përfshirë një raketë balistike ndërkontinentale të mundshme të dështuar, ndërsa Uashingtoni dhe Seuli kanë zgjeruar shtrirjen dhe shkallën e stërvitjeve të tyre të përbashkëta ushtarake.

Disa nga stërvitjet kanë përfshirë Japoninë.

Mes tensioneve, udhëheqësit e SHBA-së, Koresë së Jugut dhe Japonisë zhvilluan bisedime trepalëshe në margjinat e Samitit të Azisë Lindore në Kamboxhia javën e kaluar dhe u zotuan të punojnë së bashku për të “forcuar më tej parandalimin”.

Në një deklaratë pas diskutimeve, presidenti i SHBA Joe Biden, presidenti i Koresë së Jugut Yoon Suk-yeol dhe kryeministri japonez Fumio Kishida “dënuan fuqishëm” “numrin e paprecedentë të lëshimeve të raketave balistike” të Koresë së Veriut dhe u zotuan të “krijojnë lidhje trepalëshe akoma më të ngushta”, në fushën e sigurisë dhe më gjerë”.

Ata gjithashtu paralajmëruan Phenianin kundër kryerjes së një prove të shtatë bërthamore, me Biden duke përsëritur se angazhimi i SHBA-së për të mbrojtur Seulin dhe Tokion ishte “mbështetur nga gamën e plotë të aftësive, duke përfshirë bërthamën”.

Koreja e Veriut dënoi samitin trepalësh të enjten, me ministrin e Jashtëm Choe Son Hui duke thënë se “stërvitjet luftarake për agresion” të tre vendeve nuk do të frenojnë Phenianin, por do të sillnin një “kërcënim më serioz, më realist dhe të pashmangshëm” mbi veten e tyre.

“Sa më e mprehtë që SHBA të jetë në “ofertën e përforcuar të parandalimit të zgjeruar” për aleatët e saj dhe sa më shumë që ata të intensifikojnë aktivitetet ushtarake provokuese dhe bllofuese … aq më i ashpër do të jetë kundërveprimi ushtarak i DPRK-së,” tha Choe në një deklaratë të transmetuar nga lajmi zyrtar i KCNA. agjenci.

Ajo iu referua vendit të saj me inicialet e emrit të saj zyrtar, Republika Popullore Demokratike e Koresë.

“SHBA do të jetë e vetëdijshme se është duke luajtur kumar, për të cilën sigurisht do të pendohet”, tha ajo.

Choe shtoi se aktivitetet ushtarake të Veriut janë “legjitime dhe kundërveprime të drejta” ndaj stërvitjeve të udhëhequra nga SHBA.

Analistët thanë se sinjalet që vinin nga Pheniani ishin domethënëse duke pasur parasysh samitin rajonal të javës së kaluar dhe pjesëmarrjen e presidentit kinez Xi Jinping pas viteve të izolimit të vetë-imponuar pandemik.

Kina është aleati kryesor dhe partneri tregtar i Veriut të izoluar.

“Pekini mund të mos bëhet menjëherë më bashkëpunues në trajtimin e Koresë së Veriut, edhe pasi regjimi i Kim kryen një tjetër provë bërthamore”, tha Leif-Eric Easley, një profesor në Universitetin Ewha në Seul, për Al Jazeera me email.

“Por në një moment, interesat kineze do të preferojnë të ushtrojnë presion mbi Phenianin në vend që të përballen me një SHBA, Korenë e Jugut dhe Japoninë më të bashkuar strategjikisht.”