×
 • Showbiz
 • Show

  Kosova kërkon zyrtarisht ftesë për “Eurovision 2025”

  Insajderi
  13 June 2024 - 11:48
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Radio Televizioni i Kosovës (RTK) i ka dërguar kërkesë zyrtare Unionit Evropian të Transmetuesve (EBU) duke kërkuar që Kosova të ftohet në edicionin e ardhshëm të “Eurovision 2025”.

  Në letrën dërguar EBU-së, drejtori i përgjithshëm Shkumbin Ahmetxhekaj thekson se kërkesa për të marrë një ftesë nga Bordi ekzekutiv i Eurovizionit është model i aplikuar tashmë nga EBU në rastin Australisë.

  “Me respekt, kërkojmë që të merrni në konsiderim dërgimin e një ftese RTK-së që të marr pjesë në garën e ardhshme të Eurosong. Pjesëmarrja jonë nuk do të ishte vetëm shpërfaqje e talentëve të Kosovës por gjithashtu do të fuqizonte frymën gjithëpërfshirëse dhe shkëmbimin kulturor që përfaqëson Eurovizioni”, thuhet në letrën e drejtorit Ahmetxhekaj.

  “Eurovision Song Contest 2025” do të mbahet në Zvicër.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark