×
  • Sport
  • Botërori 2022

Kroacia kualifikohet në çerekfinale të Kupës së Botës – mposht me penallti Japoninë

Insajderi
    05 December 2022 - 18:52
    Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

Kroacia shkon në çerekfinale të Kupës së Botës, pasi mori një fitore vetëm falë serisë së penalltive, ndërkohë që koha e rregullt u mbyll në barazim 1-1.

Japonezët do të ishin të parët që do shënonin. Në minutën e 43-të, Daizen Maeda përfitoi nga një rrëmujë në zonën e kroatëve, për të shtyrë topin në kuadrat.

Kroacia do të reagonte menjëherë në fillimin e pjesës së dytë. Në minutën e 55-të, Ivan Perisic kërcen mjaft mirë brenda zonës duke shënuar një gol të bukur me kokë.

Më pas të dyja skuadrat duket se u pajtuan me këtë rezultat dhe dueli do të shkonte në kohën shtesë. Kjo ishte ndeshja e parë që shkoi në kohën shtesë dhe me penallti në Katar.

Në serinë e 11-metërshave, portieri kroat Livakovic dhuron spektakël duke pritur 3 penallti, për t’i dhuruar skuadrës së tij kualifikimin, ndërkohë që Kroacia humbi një penallti.