×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  Kujtojmë tubimin madhështor për pajtim dhe falje të gjaqeve në Verrat e Llukës

  Insajderi
  01 May 2023 - 20:07

  Sot bëhen 33 vjet nga ngjarja e madhe për faljen e gjaqeve në Verrat e Llukës në Komunën e Deçanit.

  Në këtë tubim madhështor më 1 maj 1990 morën pjesë rreth gjysmë milion shqiptarë, me ç‘rast u falën më shumë se 100 gjaqe dhe ngatërresa ndër-shqiptare.

  Aksioni për pajtimin e familjeve shqiptare në hasmëri kishte nisur nga disa studentë të rajonit të Dukagjinit dhe ish-të burgosur politikë.

  Ky aksion u shndërrua në një lëvizje për pajtimin e gjaqeve. U kryesua nga dijetari e mendimtari i madh, Anton Çetta, që sot njihet si pajtimtari i madh i shqiptarëve të Kosovës.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark