×
 • Sport
 • Sport

  Kupa e Botës në vitin 2030 do të mbahet në gjashtë shtete të ndyrshme!

  Insajderi
  04 October 2023 - 19:38
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kupa e Botës e vitit 2030 do të mbahet në gjashtë vende dhe tri kontinente, ka konfirmuar FIFA.

  Spanja, Portugalia dhe Maroku janë emëruar si bashkë-pritës, me tri ndeshjet hapëse që do të zhvillohen në Uruguai, Argjentinë dhe Paraguaj.

  Ndeshjet hapëse në Amerikën e Jugut do të shënojnë njëqindvjetorin e Kupës së Botës pasi do të bëhen 100 vjet nga turneu inaugurues në Montevideo.

  Vendimi pritet të ratifikohet në një kongres të FIFA-s vitin e ardhshëm.

  “Në një botë të ndarë, FIFA dhe futbolli po bashkohen”, tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

  “Këshilli i FIFA-s, që përfaqëson të gjithë botën e futbollit, ra dakord unanimisht të festojë njëqindvjetorin e Kupës së Botës, edicioni i parë i të cilit u luajt në Uruguaj në vitin 1930. Në vitin 2030, ne do të kemi një gjurmë unike globale, tri kontinente – Afrika, Evropa dhe Amerika e Jugut – gjashtë vende – Argjentina, Maroku, Paraguaj, Portugalia, Spanja dhe Uruguai duke mirëpritur dhe bashkuar botën duke festuar së bashku lojën e bukur, njëqindvjetorin dhe Kupën e Botës FIFA”., thuhet në njoftimin e FIFA-s.

  World Cup: 2030 tournament matches set for Spain, Portugal, Morocco, Uruguay, Argentina and Paraguay | Football News | Sky Sports

  FIFA gjithashtu konfirmoi se vetëm ofertat nga vendet nga Konfederata e Futbollit Aziatik dhe Konfederata e Futbollit të Oqeanisë do të merren parasysh për finalet e 2034. /KosovaPress/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark