×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Kuvendi i Kosovës dhe Këshilli i Ministrave të Bosnjës sot pritet ta votojnë marrëveshjen për lëvizjen pa viza

  Insajderi
  23 February 2023 - 11:12

  Kuvendi i Kosovës sot pritet ta ratifikojë marrëveshjen e miratuar nga Qeveria më 8 shkurt, e cila mundëson lëvizjen pa viza të qytetarëve nga Kosova dhe Bosnja.

  Marrëveshja për lirinë e udhëtimeve ndërmjet këtyre dy shteteve po sot pritet të votohet edhe në Këshillin e Ministrave të Bosnjës e Hercegovinës, shkruan Gazeta Insajderi

  Nëse marrëveshja miratohet në Këshillin e Ministrave, e njëjta dërgohet më pas për miratim në Parlamentin e Bosnje e Hercegovinës.

  Kjo marrëveshje është një prej tri marrëveshjeve të arritura në Berlin më 3 nëntor 2022, në kuadër të Procesit të Berlinit.

  Vitin e kaluar, gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor arritën edhe marrëveshjen për njohjen e kualifikimeve të arsimit të lartë dhe atë për njohjen e kualifikimeve profesionale të mjekëve, dentistëve dhe arkitektëve, shkruan Gazeta Insajderi.

  Regjimi i vizave ka penguar udhëtimet e qytetarëve që jetojnë në Kosovë, por që kanë prejardhje nga Bosnja./Gazeta Insajderi/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark