20:37 - 08 Shtator 2022

Mbretëresha Elizabeth II – monarkja më jetëgjatë në historinë britanike, përkushtimi i së cilës ndaj traditës mbretërore dhe buzës së sipërme të ashpër përballë skandaleve familjare e bënë atë të dashur për brezat e britanikëve – ka vdekur. Ajo ishte 96 vjeçe.

Vdekja e monarkes të dashur erdhi pasi Pallati Buckingham njoftoi të enjten se mjekët e saj ishin “të shqetësuar për shëndetin e Madhërisë së Saj”.

Ajo gjithashtu ishte detyruar të hiqte dorë nga angazhimet e shumta publike, shkruan NY Post.

Mbretëresha lë pas katër fëmijë, tetë nipër e mbesa dhe shtatë stërnipër, shumë prej të cilëve u përpoqën të ishin pranë saj pasi gjendja e saj u përkeqësua ndërsa ishte në pronën e saj skoceze, Balmoral.

Elizabeth u bë monarkja më jetëgjatë e mbretërisë më 9 shtator 2015, duke larguar stër-stërgjyshen e saj, Mbretëreshën Victoria.

E njohur për kapelet e saj shumëngjyrëshe dhe corgi-t e saj të dashura, Mbretëresha do të mbahet mend më së miri për arritjen më të madhe të thjesht mbajtjes së gjallë të institucionit të monarkisë dhe fuqizimit në shekullin e 21-të, thanë ekspertët.

“Përgjatë jetës së saj, ajo ndërtoi mistikën e monarkisë në të gjithë botën”, tha për The Post historiani britanik Robert Lacey, autor i biografisë “Monarch: Life and Reign of Elizabeth II”.

“Kur historianët të shikojnë prapa në mbretërimin e saj, kjo do të jetë … Nëse do të kishit qenë një bastist, do t’i kishit vënë paratë tuaja në një republikë”.

Ndryshe, Sekretari privat i mbretëreshës do të jetë i pari që duhet të dijë vdekjen e saj.

Ai do t’i japë lajmin Kryeministres së Britanisë, pavarësisht nga ora.

Pas kësaj, lajmi do të përhapet në shtetet e Komonuelthit jashtë Britanisë së Madhe, ku mbretëresha është kreu i shtetit ose figura figurative simbolike.

Një njoftim me ngjyrë të zezë do të shfaqet edhe portreti në “Buckingham Palace”. Në të njëjtën moment, një njoftim do të lëshohet në të gjithë mediat e botës.

Pilotët do të ndajnë lajmin për vdekjen e saj me pasagjerët e tyre./Gazeta Insajderi/

Lexo edhe: