22:52 - 26 Nëntor 2020

Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, që është një nga figurat më me ndikim në botë, është edhe ndër më të ndjekurit në rrjetin social twitter.

VIDEO:

Aty, Obama ndjek rreth gjysmë milioni llogari. Një ndër ta është edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Obamën dhe Ahmetin (rastësisht) i bashkon edhe qëndrimi politik. Të dy janë të majtë. Të dy qeverisën nga dy mandate.

Ahmeti është pjesë Partisë Socialdemokrate, ndërsa Obama ishte president i SHBA-së nga radhët e Partisë Demokratike.

Obama u shpall president i 44’të i SHBA’së. Erdhi pas presidentit Bush dhe kundërkandidat në zgjedhjet e 2009’tës e pati John McCain’in republikan. Obama qeverisi deri në vitin 2017.

Ndërsa Ahmeti u zgjodh kryetar i Prishtinës në vitin 2013, e u rizgjodh në vitin 2017. Ahmeti është pothuajse në përfundim të mandatit dhe ka deklaruar se nuk do të garojë më për të parin e Prishtinës.