×
  • Sport / Insporti

Liverpool 0-1 Real Madrid, ja kush ishte më i miri në fushë

28 May 2022 - 23:47

Real Madridi ka fituar me rezultat 1-0 ndaj Liverpoolit në finale dhe kështu është shpallur kampion i Ligës së Kampionëve për edicionin 2021/22.

Ekipi i Carlo Ancelottit është treguar konkret dhe cinik  në finalen e madhe të zhvilluar në Stade de France të Parisit duke triumfuar me një gol, pas shumë pak rasteve të krijuara.

Goli i vetëm në këtë triumf madhështor të Los Blancos u shënua nga Vinicius Junior, i cili shënoi në minutën e 59-të pas asistimit të Federico Valverdes.

Megjithatë, lojtari më i vlerësuar i ndeshjes finale ishte portieri Thibaut Courtois, i cili pas shumë pritjeve u notua me 9.5.

Në anën tjetër, me notën më të ulët të ndeshjes u vlerësua zëvendësuesi Diogo Jota që u notua me 6.3.