×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Lufta në Gaza- Ky shtet anulon festimet e Krishtlindjeve

  Insajderi
  28 November 2023 - 16:25

  Jordania anuloi festimet e Krishtlindjeve, në shenjë solidarizimi për luftën që po zhvillohet në Gaza.

  Edhe pse ky shtet është me shumicë myslimane, krishtlindja është një festë publike në Jordani.

  Por kongregacionet do të heqin dorë nga ndriçimi i pemëve publike dhe festimet e tjera për t’u përqëndruar në shërbimet fetare, tha Këshilli i Udhëheqësve të Kishës në Jordani.

  Gjithashtu, komuna e Betlehemit në Bregun Perëndimor të pushtuar kishte thënë javën e kaluar, se nuk do të mbante festa tradicionale në shenjë nderimi për palestinezët e vrarë në Gaza, raporton Al Jazeera,

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark