11:32 - 07 Shkurt 2016

Gazetari i sportit Duncan Mackay fitues i çmimeve si “British Sports Writer” , në një analizë të shkruar në “Inside the Games” e ka komentuar performancën e xhudistes kosovare Majlinda Kelmendi si të jashtëzakonshme, kur të shtunën u shpall kampione në Paris Grand Slam.

“Kur kanë mbetur më pak se gjashtë muaj para se vendi i saj të bëjë debutimin në Lojërat Olimpike në Rio de Janeiro, Majlinda Kelmendi me të drejtë mund të ëndërroj që të marrë medalje e artë dhe kjo është shumë e mundshme”, shkruan Mackay.

Sipas kësaj analize Majlinda Kelmendit i është nevojitur vetëm një minutë që të tregoj se është favoritja kryesore në Lojërat Olimpike për medalje të artë e në të njëjtën kohë duke e shkruar historinë e sportit kosovar, pasi kjo medalje do të ishte e para olimpike për vendin e saj.

“Për vetëm 1 minutë ajo e shkatërroj kampionen rumune para një audience në të cilën ishte edhe sheiku Ahmet Al-Fahad Al-Sabah, president i Shoqatës Kombëtare të Komitetit Olimpik”, ka shkruar gazetari britanik, raporton Insajderi.

Medalja e artë e Parisit, ishte e 12-ta për Kelmendin në një ngjarje të Federatës Ndërkombëtare të Xhudos dhe e 4-ta në Grand Slam.

Në këtë mënyrë ajo po bënë histori edhe në Paris pasi qysh nga viti 2013 ajo nuk është mundur asnjëherë në Paris. Në vitin 2013 kur Kelmendi  u mund nga japonezja Yki Hashimoto./Insajderi.com