×
 • Sport
 • Sport

  Matic ia paguan borxhet fshatit të tij në Serbi

  Insajderi
  07 March 2016 - 14:25
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Futbollisti serb i Chelseat, Nemanja Matic, është shndërruar në një hero në fshatin Vrelos në Serbi, ku u rrit dhe hodhi hapat e parë drejt një karriere të bujshme, shkruan gazeta britanike Mirror.

  Ky fshat ka një popullsi prej 1600 banorësh dhe mesfushori i bluve të Londrës paguan të gjitha borxhet që këta banorë kanë në dyqanin e fshatit. Diçka të tillë ai e bën prej vitesh, madje ka kontribuuar në ndërtimin e shkollave për këtë komunitet.

  Për ta konfirmuar diçka të tillë ka qenë punëtorja e dyqanit, Liljana Popoviç, e cila thotë se Matiç shkon gjithmonë në market dhe sheh listën e shpenzimeve që kanë bërë banorët.

  “Gjëja e parë që bën Matiç kur vjen në fshat është vizita në dyqanin e zonës. Ai pyet gjithmonë për listën e borxheve që kanë këta banorë. Duhet thënë se ky komunitet është shumë i varfër dhe blejnë vetëm produktet bazë. Ai i shlyen të gjitha borxhet e tyre”, thotë Liljana.

  Për mesfushorin e Chelseas ka folur edhe drejtori i shkollës, i cili e vlerësoi ndihmën që ai e jep për komunitetin.

  “Ai na ka ndihmuar shumë me aksesorë sportivë, të cilat u shërbejnë fëmijëve për të zhvilluar orën e fizkulturës”, ka thënë Bosko Sariç. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark