×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Mbi dy milionë pelegrinë në Mekë për të kryer haxhin

  Insajderi
  15 June 2024 - 18:15
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Më shumë se dy milionë pelegrinë të huaj kanë mbërritur në qytetin e shenjtë mysliman të Mekës përpara fillimit të haxhit këtë javë, thanë zyrtarët sauditë.

  Autoritetet saudite presin që numri i pelegrinëve këtë vit të kalojë 2 milionë, duke iu afruar niveleve para pandemisë së koronavirusit, shkruan Euronews.

  Myslimanët nga e gjithë bota u mblodhën të shtunën në një kodër të shenjtë në Arabinë Saudite për kulmin e pelegrinazhit të Haxhit.

  Pelegrinët mblidhen për një ritual në malin Arafat, i njohur si kodra e mëshirës, ​​për një ditë intensive adhurimi dhe reflektimi.

  Mali konsiderohet i shenjtë pasi besohet se Profeti Muhamed mbajti fjalimin e tij të fundit, të njohur si Predikimi i Lamtumirës, ​​në vendndodhjen 1,435 vjet më parë. Në hutbe, profeti bëri thirrje për barazi dhe unitet mes myslimanëve.

  “Është e papërshkrueshme,” tha Ahmed Tukeyia, një pelegrin nga Egjipti.

  Të gjithë myslimanëve u kërkohet të bëjnë Haxhin pesëditor të paktën një herë në jetën e tyre nëse janë fizikisht dhe financiarisht të aftë

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark