×
 • Lajme
 • Aktuale

  Merret vendimi për serbin e dyshuar për terrorizëm

  Insajderi
  26 September 2023 - 12:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

   

   Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit për Dushan Maksimovic.

  Një muaj është periudha që fillimisht ky terrorist do t’i mbajë në burgjet e Kosovës.

   

  Prokuroria Speciale ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit për të dyshuarit në fjalë, të cilët dyshohen për sulmin terrorist ndaj Policisë së Kosovës.

  “Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), njofton opinionin publik se ka bërë një (1) kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj tre (3) personave V.T. B.S dhe D.M. për vepra të ndryshme penale. Prokuroria Speciale njofton opinionin se kërkesa është bërë kundër tre (3) të pandehurve për veprat penale “Veprat e rënda kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës” nga neni 126, dhe “Kryerja e veprave terroriste” nga neni 129 të Kodit nr.06/L-074 Penal të Republikës së Kosovës, si dhe veprat penale “Veprat e rënda kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës” nga neni 126, dhe “Kryerja e veprave terroriste” nga neni 129, lidhur me nenin 33 të Kodit nr.06/L-074 Penal të Republikës së Kosovës”, thuhet në njoftim.

  Për njërin të dyshuar V.T., Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark