14:16 - 15 Tetor 2018

Pa i mbushur 6 muaj në krye të Ministrisë së Brendshme, Bejtush Gashi është shkarkuar nga ky post.

Edhe pse arsyet nuk dihen, sekretari i AKR-së, Rrahim Pacolli ka thënë për Insajderin se do të ketë ndryshime në disa ministri të AKR-së për shkak se nuk është punuar sa duhet.

Sipas tij, këto ndryshime do të jenë në të mirë të qytetarëve.

“Do të ketë ndryshime nëpër disa ministi të AKR-së. Do të ketë ndryshime në interes të qytetarëve, në ministritë ku nuk është punuar sa duhet”, tha Pacolli.

Por, para Gashit edhe një ministër i Brendshëm e kishte pësuar njejtë.

Flamur Sefaj ishte shkarkuar nga detyra pas skandalit me gylenistët.

Përkundër se Sefaj e kishte mohuar se ka pasur njohuri për dëbimin e gjashtë shtetasve turq, ai nuk arriti ta mbajë pozitën e ministrit.

Zyra për informim e Qeverisë së Kosovës ende nuk ka dhënë një konfirmim zyrtar rreth shkarkimit të Gashit, duke shtuar se po mbledhin informata.

Qeveria vazhdimisht ka pasur probleme me shkarkime dhe dorëheqjen e ministrave.

Para disa ditës, ishte paralajmëruar edhe dorëheqja e Abelard Tahirit por që më vonë i njëjti u tërhoq nga ky vendim. /Insajderi.com