22:35 - 28 Nëntor 2022

Ndeshja Portugali-Uruguai u ndal në minutën e 51′ të takimit për shkak të një tifozi që hyri në fushën e lojës. Protagonist ishte italiani Mario Ferri, i njohur më shumë si “Falco” dhe i rregullt në pushtimet gjatë ndeshjeve të futbollit.

Ai kishte me vete flamurin me ngjyrat e ylberit për të mbështetur të drejtat e komunitetit LGBTQ +, gjë që u diskutua shumë gjatë Kupës së Botës.

Tifozi italian mbante fanellën e “Superman” me një mesazh të dyfishtë: “Save Ukraine” në pjesën e përparme të bluzes dhe “Respekt për gratë iraniane” në anën e pasme.

Natyrisht, pushtimi i fushës nuk u fokusua nga kamerat ndërkombëtare dhe flamuri u kap për një moment në duart e arbitrit.