11:49 - 22 Janar 2022

LAS VEGAS, NV - DECEMBER 14: Comedian Louie Anderson performs during the Mondays Dark 2nd anniversary at The Joint inside the Hard Rock Hotel & Casino on December 14, 2015 in Las Vegas, Nevada. (Photo by Gabe Ginsberg/WireImage)

Louie Anderson ka vdekur nga komplikimet nga kanceri, e konfirmoi përfaqësuesi i tij, Glenn Schwartz, për “ET” në një deklaratë të premten. Ai ishte 68 vjeç.

Schwartz i thotë “ET” se Anderson vdiq “në mënyrë të qetë” të premten në mëngjes në Las Vegas, Nevada.

Anderson është më i njohur për rolin e tij si Maurice në “Coming to America” dhe “Coming to America 2”, si dhe rolin e Christine Baskets në serialin “Baskets”, i cili i dha atij një çmim “Emmy”.

Në fillim të kësaj jave, Anderson u shtrua në spital ndërsa po trajtohej për kancerin e gjakut.

Anderson është përballur me kushte të shumta shëndetësore në të kaluarën, duke përfshirë një operacion në zemër në vitin 2003.

Anderson u lind dhe u rrit në Saint Paul, Minesota dhe është më i vogli nga 11 fëmijë në familje.