10:03 - 18 Shtator 2021

Woman Face Beauty Skin Care, Beautiful Girl Healthy Make Up, Touching Makeup by Hands, Natural Skincare and Treatment, Isolated over white background

Ndoshta jo produktet e para që vijnë në mendje kur flasim për kujdesin e lëkurës, por soda e bukës ka merituar një vend në rutinën tonë të bukurisë, pasi është ideale për trajtimin e djegieve nga dielli, pickimet e insekteve, plagët e akneve, dhe më shumë. Probleme që lidhen me shëndetin të lëkurës sonë.

Përfitimet e tij për lëkurën kanë të bëjnë me aftësinë e përbërësve të tij për të rikthyer pH-në e tij, por edhe vetitë e tij anti-inflamatore. Siç mund ta shihni, sode tashmë është shtuar në gjërat thelbësore të bukurisë së banjës sonë, së bashku me produkte të tjera natyrore, të tilla si vaj kokosi dhe xhel aloe vera.

Si ta përdorim atë?

Ka shumë mënyra të ndryshme në të cilat mund të “përfitoni” nga vetitë e dobishme të sodës së bukës, si deodorant, shampo, pastë dhëmbësh dhe madje edhe pastrim. Meqenëse të gjithë kemi sode në dollapin tonë të kuzhinës, është një produkt ideal për trajtime kozmetike të bëra vetë, të cilat do të bëjnë një ndryshim në lëkurën tonë shumë lehtë dhe në pak minuta.

Si eksfoliant

Për të bërë një pastrim me sodë buke në shtëpi, gjithçka që duhet të bëni është të përzieni një sasi të vogël në pak ujë dhe të masazhoni butësisht lëkurën para se të laheni. Pra, ju keni një pastrues natyral dhe një shtresim të thellë që heq të gjitha qelizat e vdekura.

Si një shampo

Nëse flokët tuaj kanë tendencë të lyhen shumë lehtë, përdorni të njëjtën përzierje si për pastrimin, vetëm si një shampo. Soda thith yndyrën e tepërt dhe zhbllokon poret e bllokuara.

Në pastën e dhëmbëve

Një pastë dhëmbësh me sodë buke mund të bëjë vërtet mrekulli në dhëmbët tuaj, duke i bërë ato të duken të bardha dhe me shkëlqim. Gjithashtu kontribuon në higjienën orale, duke mbrojtur gojën nga bakteret dhe mikroorganizmat patogjenë.

Si deodorant

Soda e bukës e tretur në pak vaj vegjetal, mund të përdoret në mënyrë efektive si një deodorant kundër erës.