×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Netanyahu: Lirimi i pengjeve është një mision i shenjtë

  Insajderi
  21 November 2023 - 13:43

  Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu e quajti lirimin e pengjeve izralite një “mision të shenjtë dhe suprem”, në një deklaratë të  martën , teksa ai po përballet me zemërimin në rritje nga anëtarët e familjes.

  “Lirimi i pengjeve tona është një mision i shenjtë dhe suprem, për të cilin jam shumë i përkushtuar. Ne nuk do të heqim dorë nga misioni për t’i kthyer ata, dhe është përgjegjësia ime si dhe e kabinetit të luftës,” tha ai.

  Kryeministri premtoi se nuk do të ndalonte së luftuari derisa qeveria izraelite të lironte pengjet dhe të shkatërronte Hamasin.

  Por kohët e fundit, tensionet janë përshkallëzuar pasi familjet e pengjeve kërkojnë përgjigje nga qeveria për fatin e të dashurve të tyre dhe një marrëveshje për lirimin e tyre.

  Deri më tani, vetëm një pjesë e vogël e familjeve janë takuar me Netanyahun, duke zemëruar qindra të afërm të tjerë të pengjeve, të cilët thonë se qeveria nuk po bën mjaftueshëm për t’i liruar ata.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  07 December 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark