×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Një vaksinë kundër pandemive të ardhshme të gripit

  Insajderi
  01 December 2022 - 16:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Një vaksinë që përdor të njëjtën teknologji të përdorur për vaksinat më efektive kundër Covid mund të na mbrojë një ditë nga kërcënimet e reja pandemike.

  Prototipi ende eksperimental i një vaksine mRNA, i krijuar për të mbrojtur kundër 20 llojeve të njohura të gripit duket se stimulon një përgjigje imune shumë efektive te kafshët në të cilat janë testuar deri më tani.

  Nëse rezultatet e përshkruara në Shkencë do të konfirmoheshin edhe te njerëzit mund të kemi një mjet më shumë në dispozicion për të mbrojtur veten kundër viruseve më transformuese të frymëmarrjes.

  Shkencëtarët e Universitetit të Pensilvanisë të udhëhequr nga Scott Hensley bashkëpunuan me pionierin e vaksinës mRNA Drew Weissman për të zhvilluar një vaksinë shumëvalente që synon të gjitha nëntipet e njohura të gripit shumica e të cilave aktualisht qarkullojnë vetëm te kafshët. Qëllimi nuk është ndalimi i ndonjë infeksioni por edhe zëvendësimi i vaksinave vjetore të gripit krijimi i memories më të gjerë të mundshme imune për të shmangur rastet e rënda dhe vdekjet për shkak të kësaj familjeje virusesh.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark