×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Njihuni me pesë armët amerikane që ua ka frikën e gjithë bota!

  Insajderi
  12 June 2020 - 06:26

  Mund të duket e çuditshme të klasifikoni një mitraloz tetëdhjetë vjeç si një nga armët më të mira të ushtrisë.

  Por fakti që M-2 “Ma Deuce” ende po shpërthen pas gati një shekulli dhe luftërave të panumërta është dëshmi për faktin se është një armë e jashtëzakonshme.

  Dhe kur flasim për armë të fuqishme, ushtria e SHBA-së sigurisht mund të konsiderohet si një lider.

  Disa mund të jenë shumë të shtrenjta, disa shumë komplekse dhe të tjerat mund të dëshirohen nga politikanët dhe kontraktorët e mbrojtjes, por jo nga trupat armike në fushëbetejë, përcjell Telegrafi.

  AH-64 Apache:

  Është ironike kur mendon se arma më e mirë e forcës tokësore kryesore të Amerikës është një fluturake. Por duke pasur parasysh konfliktet, ushtria amerikane kohët e fundit ka luftuar dhe ka të ngjarë të luftojë – dhe fuqia e ajrit është faktori më vendimtar.

  Pajisur me një top prej 30 milimetrash, raketa Hellfire dhe sensorë të sofistikuar, Apache kombinon shpejtësinë, fuqinë e zjarrit dhe një gamë që lejon ushtrinë të godasë armiqtë shumë përpara se të vijnë brenda distancave të qitjes së trupave tokësore të ushtrisë.

  Kjo fluturake është po aq e dobishme për të gjuajtur kryengritësit ose duke zbërthyer kolonat e blinduara të armikut.

  Apache ka luftuar mirë në konflikte nga “Desert Storm” deri në luftën e tanishme afgane.

  Një helikopter sulmi nuk është dhe nuk do të jetë kurrë, një zëvendësues i këmbësorisë në tokë. Por trupat tokësore do të vlerësojnë mbështetjen që një helikopter sulmi mund të sigurojë.

  M-1 Abrams:

  Nëse M-1 Abrams është tanku më i mirë në botë, ndoshta edhe nuk mund të thuhet. Por është pa dyshim ndër më të mirët në botë.

  Me peshë në 60 tonë, M-1A2 ka një top 120 milimetër, ai shkatërroi forcat e blinduara të bëra sovjetike të Irakut në 1991, dhe ka të ngjarë të bënte të njëjtën gjë me tankun e përparuar të Kinës, Type 99.

  Dhe sipas të dhënave, shumë pak Abrams janë shkatërruar në luftime.

  M-109A6 Paladin:

  Paladin është versioni i fundit i armës vetëlëvizëse M-109 të nderuar.

  Ajo mund të qëllojë me një predhë 155 milimetra deri në 20 milje duke përdorur predha të ndihmuara nga raketa.

  Raketa Anti-Tank TOW:

  Ndonëse jo pjesa më e fortë, nuk mund të thuhet se ushtria e SHBA-së është më keq, në lojën e raketave anti-tank.

  Raketa antitank-TOW është ende duke qëndruar e fortë pas gati dyzet e pesë viteve të shërbimit, shkruan nationalinterest, përcjell Telegrafi.

  Ajo ka shkatërruar tanke – kryesisht ruse – në Vietnam, luftërat arabo-izraelite, në luftën Iran-Irak dhe tani në Siri.

  Dhe TOW 2B më i ri vjen në disa versione.

  Armë mitralozi M-2:

  Mund të duket e çuditshme të klasifikosh një mitraloz tetëdhjetë vjeç si një nga armët më të mira të Ushtrisë.

  Por fakti që M-2 “Ma Deuce” ende po shpërthen pas gati një shekulli dhe luftëra të panumërta është dëshmi për faktin se është një armë e jashtëzakonshme.

  Zhvilluar kur Franklin Roosevelt sapo ishte bërë president dhe Hitleri sapo po merrte pushtetin në Gjermani, M-2 ka parë shërbimin në të gjithë botën si një mitraloz anti-aeroplan, anti-automjet dhe anti-personel.

  Dhe një version i azhurnuar së fundmi është ai i M2A1, me shumë avancime.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark