×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  “Nuk ka përfunduar”, ministri izraelit i kabinetit të luftës thotë se Irani do të paguajë për sulmin

  Insajderi
  14 April 2024 - 17:20
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ministri izraelit i kabinetit të luftës, Benny Gantz, tha se do të përcaktojnë një çmim nga Irani në një mënyrë dhe kohë që iu përshtatet pas sulmit me dronë dhe raketa nga Irani.

  Irani “takoi fuqinë e sistemit izraelit të sigurisë”, tha Gantz, duke iu referuar dëmit minimal të shkaktuar nga sulmi që përfshiu qindra predha, raporton CNN.

  Sulmi tregoi se “bota qëndroi qartë së bashku me Izraelin përballë rrezikut”, tha Gantz.
  Por, shtoi ai, “kjo ngjarje nuk ka përfunduar”, duke përmendur nevojën për të “ndërtuar një koalicion rajonal dhe për ta përcaktuar një çmim nga Irani, në një mënyrë dhe në një kohë që na përshtatet”.

  Gantz tha gjithashtu se Izraeli ende duhet t’i kthejë pengjet në shtëpi dhe t’i sigurojë kufijtë e tij jugorë dhe veriorë në mënyrë që njerëzit që i lanë shtëpitë e tyre pranë këtyre kufijve të mund të kthehen.

  Dy nga ministrat më të ashpër të qeverisë izraelite të dielën kërkuan gjithashtu një përgjigje të vendosur ndaj sulmit me dronë dhe raketa të Iranit ndaj Izraelit.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark