×
 • Sport
 • Euro 2020

  Nuk ndalen tifozët anglezë, dëmtojnë dhe poshtërojnë muralin e Rashford

  Insajderi
  12 July 2021 - 18:50
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Banorët e Manchesterit po rimodelojnë një mural që nderon futbollistin Marcus Rashford me zemra dhe mesazhe që e quajnë lojtarin një ‘hero’ dhe një ‘model’ pasi vepra artistike u dëmtua pas penalltisë së humbur me Italinë.Murali në murin e Coffee House Cafe në Withington u dëmtua me komente poshtëruese rreth Rashford,duke ofenduar edhe shokun e tij të skuadrës Sancho.

  Në një deklaratë, kryeinspektori Paul Savill tha: ‘Kjo është sjellje e turpshme dhe nuk do të tolerohet absolutisht. Manchesteri krenohet me faktin se përbëhet nga një numër bashkësish të ndryshme dhe krimi i urrejtjes në çdo formë është plotësisht i papranueshëm dhe nuk është i mirëpritur këtu në qytetin tonë.

  Vepra artistike u krijua nga Akse në nëntor të vitit 2020. Një pikturë e Rashford shfaqet së bashku me frazën: ‘Krenohu duke ditur se lufta juaj do të luajë rolin më të madh në qëllimin tuaj’.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark