×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  OBSH-ja rekomandon vaksinën e dytë kundër malaries

  Insajderi
  02 October 2023 - 23:41

   

  Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi këtë të hëne një vaksinë të re për malarinë, sëmundjen e transmetuar nga mushkonjat, e cila vazhdon të mundojë rajonin afrikan dhe vret rreth 500 mijë fëmijë çdo vit.

  Rekomandimi shton R21/Matrix-M në vaksinën RTS,S/AS01 që u rekomandua nga OBSH në 2021, por përballet me kërkesë të lartë pavarësisht ofertës së kufizuar.

  Të dyja vaksinat janë treguar të jenë të sigurta dhe efektive në parandalimin e malaries tek fëmijët dhe OBSH tha se kur zbatohen gjerësisht, të dy vaksinat mund të kenë një “ndikim të lartë në shëndetin publik”, duke rritur furnizimin për të përfituar të gjithë fëmijët që jetojnë në zonat me rrezik të lartë të malaries.

  “Si studiues i malaries, ëndërroja ditën kur do të kishim një vaksinë të sigurt dhe efektive kundër malaries”, tha në një deklaratë Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  “Tani kemi dy. Kërkesa për vaksinën RTS,S e tejkalon ofertën, kështu që kjo vaksinë e dytë është një mjet shtesë jetik për të mbrojtur më shpejt më shumë fëmijë dhe për të na afruar me vizionin tonë për një të ardhme pa malarie”, raporton upi, transmeton klankosova.tv.

  OBSH tha se vaksina R21 reduktoi rastet simptomatike të malaries me 75 për qind gjatë 12 muajve pas një serie me 3 doza, duke treguar efikasitet të lartë kur administrohet pak para sezonit të lartë të transmetimit.

  Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, njerëzit me malarie shpesh përjetojnë ethe, të dridhura dhe sëmundje të ngjashme me gripin dhe nëse nuk trajtohen mund të çojnë në komplikime të rënda dhe vdekje.

  Në vitin 2020, rreth 241 milionë raste të malaries ndodhën në mbarë botën dhe 627 mijë njerëz vdiqën, kryesisht fëmijë në Afrikën Sub-Sahariane.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark