×
 • Lajme
 • Lajme

  Osmani për 1-vjetorin e sulmit në veri: U bë me urdhra të Vuçiqit, mosndëshkimi i ka inkurajuar për agresionin në Banjskë

  Insajderi
  30 May 2024 - 08:36
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Presidentja e vendit e ka kujtuar 1 vjetorin e sulmeve të 29 majit ndaj ushtarëve të NATO-s në veri të vendit.

  Osmani tha se siç është dëshmuar nëpër video dhe nga hetimet e kryera nga agjencitë e zbatimit të ligjit, 93 ushtarë u plagosën, ku disa me lëndime të rënda, përmes sulmeve nga grupet e krimit të organizuar, që sipas saj, është bërë me urdhra të qarta politike nga regjimi i presidentit serb, Aleksandar Vuçiq dhe krerët e bandës së tij.

  “Autorët, të cilët ende enden të lirë nëpër Serbi dhe të mbrojtur nga regjimi i Vuçiqit, duhet të mbajnë përgjegjësi!”

  “Mosndëshkimi vetëm i ka inkurajuar ata të përsërisin sulmet, siç tregohet qartë përmes aktit të agresionit të 24 shtatorit nga Serbia”, tha Osmani.

  Më tej, e para e shtetit dhe sulmi i 29 shtatorit ishte sulm ndaj NATO-s, dhe sipas saj, mosndëshkimi duhet të marrë fund.

  “Të gjithë u detyrohemi ushtarëve të rinj që humbën gjymtyrët dhe jeta e të cilëve u ndryshua përgjithmonë, sepse ata vendosën jetën e tyre në vijën e paqes dhe sigurisë së të gjithë qytetarëve”, shkroi Osmani.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark