×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Pacienti shpallet gabimisht i vdekur, vdes në përpjekje për të hapur thesin e morgut

  Insajderi
  11 October 2022 - 10:27
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Një pacient në kujdesin paliativ mund të ketë qenë gjallë kur u transferua në një morg në Perth, Australi, sipas pretendimeve që po hetohen nga Gjykata e mjekësisë ligjore.

  Gjykata ka konfirmuar se po heton akuzat, të raportuara fillimisht nga Business News.

  “Pas marrjes së njoftimit nga një mjek në spitalin Rockingham për vdekjen e një burri 55-vjeçar, Gjykata e mjekësisë ligjore të hënën, 3 tetor filloi të hetojë nëse vdekja ka qenë e raportuar.”

  “Gjykata nuk bën publike asnjë nga këto hetime”, tha një zëdhënëse.

  Në raportin e Business News thuhet se pacienti ishte ende gjallë kur u vendos në një çantë morgu pa u lëshuar një certifikatë vdekjeje natën e 5 shtatorit.

  Një mjeku në spitalin e Përgjithshëm Rockingham iu kërkua të vërtetonte vdekjen një ditë më vonë dhe dyshohet se zbuloi gjak të freskët në veshjen e spitalit të burrit.

  Sytë e burrit ishin të hapur, dy gjymtyrë ishin zhvendosur dhe çanta e trupit ishte hapur, sipas raportit, raporton The Guardian. 

  Stafi i spitalit thuhet se konfirmoi se sytë e burrit ishin mbyllur dhe ai ishte veshur me një fustan të pastër përpara se të transferohej nga një repart në morg.

  Dyshohet se 55-vjeçari ka humbur jetën pasi u fut në thesin e morgut.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark