×
 • Sport
 • Sport

  Paga e Xhakës në Arsenal ia kalon të gjithë futbollistëve tjerë shqiptarë

  Insajderi
  21 May 2016 - 17:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Sipas asaj që shkruan Daily Star, Arsenali i ka paguar skuadrës gjermane rreth 30 milionë funte (42 milionë euro) për mesfushorin kosovar, dhe nënshkrimi i një kontrate 5 vjeçare me “Topçinjtë” do t’i sjell atij një pagë javore prej 110 mijë funte.

  Në këtë mënyrë, paga e tij vjetore do të arrijë rreth 5 milionë eurove.

  Kështu ish-mesfushori i Baselit, do bëhej futbollisti më i paguar shqiptar ndonjëherë dhe lojtari me kartonin më të shtrenjtë nga të gjithë futbollistët shqiptar.

  Në krahasim prej Xhakës, ylli tjetër i Zvicrës, Xherdan Shaqiri fiton 65 mijë funte në javë, një shumë pothuajse e përgjysmuar krahasuar me atë të Xhakës.

  Të dy futbollistët do t’i bashkohen kombëtares zvicerane javën tjetër në përgatitje para Kampionatit Evropian. Ndeshjen e parë Zvicra do ta zhvillojë ndaj Shqiperisë më 11 qershor në “Stde Bollaert” të Lensit. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark