19:59 - 22 Tetor 2021

Carlo Ancelotti beson se Barcelona po rizbulon identitetin e tyre pas disa muajsh të trazuara.

Barça ishte në mes të bisedave verore pasi humbi Lionel Messin mes trazirave financiare, ndërsa Antoine Griezmann gjithashtu u largua vonë në dritarën verore.

Paraqitjet në fushë nuk kanë ndihmuar në ngritjen e disponimit, djemtë e Ronald Koeman kanë bërë fillimin më të keq në historinë e klubit në Ligën e Kampionëve.

Por ata po rikuperohen, me lojtarët që kthehen nga lëndimi, ndërsa një fitore e rëndësishme ndaj Valencias i pa Blaugranët të lëvizin brenda dy pikëve afër Real Madridi përpara El Clasico të kësaj fundjave, ndërsa kontratat e reja për Ansu Fatin dhe Pedri gjithashtu kanë ndihmuar në ngritjen e shpirtit të skuadës.

Trajneri i Los Blancos, Ancelotti e ka njohur atë ndryshim në atmosferë dhe ai beson se Barcelona ngadalë po e rizbulon identitetin e saj.

“Është një ekip që po kthehet nga shumë probleme, por pak nga pak, ata po gjejnë identitetin e tyre dhe po përmirësohen,” tha italiani në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

“Nuk është e rëndësishme se si skuadra vjen në këtë lloj ndeshje. Ka të bëjë me atë që bëni në fushë. Të gjitha këto ndeshje janë të tilla.”

Real Madridi hyn në këtë ndeshje pas një fitoreje mbresëlënëse 5-0 jashtë fushe ndaj Shakhtar Donetsk në Ligën e Kampionëve.

Ky rezultat erdhi pas humbjeve tëvazhdueshme në La Liga dhe Ligën e Kampionëve përpara pushimit ndërkombëtar.