×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Parlamenti zviceran krijon komision parlamentar për të hetuar kolapsin e Credit Suisse

  Insajderi
  08 June 2023 - 16:33

  Parlamenti i Zvicrës ka rënë dakord zyrtarisht të krijojë një komision parlamentar për të shqyrtuar kolapsin dhe shpëtimin e Credit Suisse në një marrëveshje të krijuar nga autoritetet zvicerane.

  Kjo është hera e pestë që krijohet një komision i tillë në historinë moderne të Zvicrës.

  Sipas marrëveshjes së shpëtimit, UBS (UBSG.S) ra dakord të blinte Credit Suisse, duke shënuar rastin e parë të një banke globale që nga kriza financiare e vitit 2008.

  Qeveria u ka dhënë bankave 109 miliardë franga zvicerane (120.32 miliardë dollarë) garanci financiare për të lehtësuar marrëveshjen.

  Të mërkurën e ardhshme partitë politike pritet të vendosin se cilët deputetë do të përbëjnë komisionin prej 14 vendesh.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark