23:46 - 25 Janar 2023

Nëse diçka e karakterizon Eric Cantona-n, është personaliteti i tij intensiv, mendimet e qarta dhe fuqia e fjalëve të tij. Në një konferencë për shtyp pas dënimit të tij për goditjen ala… Kung Fu të një tifoz të Crystal Palace në 1995, francezi la pa fjalë publikun duke thënë: “Kur pulëbardhat ndjekin rjetën e bëjnë sepse ato mendojnë se sardelet do të hidhen, det. Faleminderit”.

Menjëherë më pas është larguar duke lënë në konfuzion të plotë gazetarët dhe korrespondentët. Çfarë ishte ajo që tha? Volteri? Apo diçka nga esetë e Michel Des Montaigne?

Michael ‘Ned’ Kelly, ish-shefi i sigurimit në Manchester United, kishte për të thënë këtë në autobiografinë e tij për Manchester United: Historia e patreguar. Fragmente u shfaqën në “Times”. Aty u tha se kjo frazë lindi nga një diskutim i njerëzve në grup dhe ishte ideja në një dhomë hoteli në Croydon.

Jean-Jacques Bertrand, menaxher i Kantonasë, në një pyetje që i bëri Kelly. “Ned si e quani një varkë peshkimi në Angli?” i tha ajo. Kelly dukej e habitur, por u përgjigj: “Ka barkë, peshkarexhë”.

Menaxheri i Cantona-s foli më pas në frëngjisht me francezin. Më pas ai u kthye nga Keli dhe e pyeti: “Si e quani peshkun e vogël në det? Peshku i vogël?’ Kelly shkroi se ai u përgjigj: “Isha i intriguar. Mendova me kujdes dhe më pas thashë ‘sardelet’.

“U ndjeva krenar që kam kontribuar në thënien ndoshta më të famshme dhe më të madhe të futbollit që kur Ken Westenholm i BBC-së kishte thënë: “Ata mendojnë se gjithçka ka mbaruar… Është tani, në fund të finales së Kupës së Botës të vitit 1966 “.

Cantona ishte një futbollist me një personalitet që i tejkalonte, në atë kohë, kërkesat e futbollit anglez. Jaka e ngritur, deklaratat me përmbajtje politike, interesat dhe kultura e tij ishin të rralla. Disa e konsideruan atë… të çuditshëm, por për ata që e donin, ai ishte “Mbreti Erik”.


Anglia nuk do ta harrojë kurrë, sepse ishte ai që më 25 janar 1995 i dha atij tifozin racist të Crystal Palace që gjatë gjithë ndeshjes e quajti “i huaj i ndyrë”, e gjithë kjo e vendosi atë në ndërgjegjen botërore, imazhin ikonik. Askush nuk mund të thotë se skena nuk ishte e dhunshme, por Cantona nuk ishte vetëm autor, ai ishte viktimë e një simpatizuesi nazist, identiteti politik i të cilit ishte fshehur prej kohësh.

Tags: