×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Përmbytje masive në Zvicër, tre persona të zhdukur

  Insajderi
  22 June 2024 - 23:42
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Tre persona janë zhdukur pasi përmbytjet përfshinë qytetin juglindor zviceran Misox në luginën alpine të Graubünden – i njohur gjithashtu si Grisons.

  Një stuhi masive natën e së premtes bëri që lumenjtë të dilnin nga brigjet e tyre, duke përmbytur rrugët dhe duke shkaktuar evakuimin e disa dhjetëra banorëve.

  Katër u raportuan fillimisht të zhdukur, por një grua u gjet nën gurë dhe u dërgua në spitalin e qytetit të Luganos. Ekipet e shpëtimit janë ende në kërkim të një çifti dhe një gruaje që mund të kenë qenë në shtëpitë e tyre kur ndodhi përmbytja, tha policia.

  Më në perëndim, vendpushimi alpin i Zermatt është izoluar nga ujërat e përmbytjeve.

  Pamjet nga qyteti treguan përmbytjet që shpërthyen nëpër rrugë të premten.

  Shërbimi i motit i qeverisë zvicerane tha se 124 mm shi kishin rënë në zonë të premten – shumica e tyre gjatë një periudhe një orëshe.

  “Ky përqendrim i shiut ndodh vetëm një herë në 30 vjet”, tha një zëdhënës i shërbimit, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

  Lidhjet e trenave midis Visp dhe Zermatt janë pezulluar dhe rruga midis Täsch dhe Zermatt është mbyllur, duke e lënë resortin plotësisht të paarritshëm.

  Autoritetet ishin përgatitur për disa përmbytje, duke kufizuar hyrjen e publikut në brigjet e Rhône dhe lumenjtë e tij nga e premtja.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark