×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  ​Pija alkoolike që dëmton më pak mëlçinë

  Insajderi
  22 December 2022 - 22:59

  Të gjithë e dimë se ulja e marrjes së alkoolit është një nga hapat më të rëndësishëm në mbrojtjen e shëndetit të mëlçisë, por kur herë pas here duam të kapim një gotë pije, ekziston një opsion që mund të bëjë më pak dëm se të tjerët.

  Një studim i vitit 2019 tregon se alkooli është një faktor kryesor rreziku për sëmundjet e mëlçisë, veçanërisht cirrozën, sipas The Healthy.

  Shumë mjekë dhe dietologë janë dakord dhe inkurajojnë të gjithë ata që shijojnë pijet alkoolike që të ulin sasinë e tyre sa më shumë që të jetë e mundur.

  Por mjekja Nancy Rea pohon se ekziston një pije alkoolike që dëmton mëlçinë tuaj shumë më pak se pijet e tjera, dhe ajo është vera e kuqe.

  “Nëse keni një mëlçi të shëndetshme, nuk keni pse të hiqni dorë plotësisht nga alkooli. Studime të shumta kanë treguar se është vera e kuqe ajo që përmban antioksidues që mund të përmirësojnë shëndetin e mëlçisë tuaj. Sigurisht, nëse e konsumoni me moderim”, tha ajo.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark