×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Presidentja e KE shkon në SHBA, bashkë me presidentin amerikan flasin edhe për dialogun Kosovë-Serbi

  Insajderi
  11 March 2023 - 12:44

  Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Në Shtëpinë më të rëndësishme të botës, ajo është pritur nga presidenti amerikan, Joe Biden, siç ka joftuar vetë Von der Leyen në Twitter.

  “Ne do të rrisim bashkëpunimin tonë dypalësh për të adresuar detyrimin kundër kompanive dhe ekonomive tona. Ne do të punojmë për të harmonizuar më tej kontrollet tona strategjike të investimeve dhe eksporteve, duke përfshirë investimet jashtë vendit”, ka shkruar presidentja e KE, transmeton Gazeta Insajderi.

  Pas takimit dyshja kanë pasur një konferencë për media ku kanë folur edhe për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  “Ne e prekëm temën (e dialogut) shkurt. Është shumë e rëndësishme që dialogu Serbi-Kosovë të vazhdojë. Nuk është e lehtë. Ka ende shumë çështje për të zgjidhur, por është duke ecur në drejtimin e duhur, dialogu ka mbështetje të plotë nga të dyja palët tona”, tha ajo para gazetarëve, shkruan Gazeta Insajderi.

  “Ka një plan të mirë në tryezë. Ekziston një udhërrëfyes, si të arrihet atje. Shpresojmë që të dyja të jenë shumë konstruktive”.

  Ndryshe, më 18 mars, në Ohër do të zhvillohet takimi tjetër ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

  Në takimin pritet të diskutohet plani i BE-së për dialogun dhe aneksi për zbatimin e tij./Gazeta Insajderi/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark