×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Profesori amerikan që po thyen rekordin e të jetuarit më së gjati nën ujë

  Insajderi
  15 May 2023 - 20:30

  Një profesor universiteti ka thyer një rekord për kohën më të gjatë e të të jetuarit nën ujë pa presion, këtë fundjavë në një shtëpizë për zhytësit, në Florida Keys.

  Dita e 74-të e Jozef Diturit që banonte në Lozhën Undersea Jules, e vendosur në fund të një lagune 30 metra të thellë në Key Largo, nuk ishte shumë ndryshe nga ditët e tij të mëparshme atje që kur u zhyt në ujë më 1 mars.

  Dituri – i cili gjithashtu quhet ”Dr Deep Sea” – hëngri një vakt të pasur me proteina me vezë dhe salmon të përgatitur duke përdorur mikrovalë, ushtruar me shirita rezistence, bëri shtytjet e tij të përditshme dhe bëri një sy gjumë një orë.

  Ndryshe nga një nëndetëse, shtëpiza nuk përdor teknologji për të përshtatur presionin e rritur nënujor.

  Rekordi i mëparshëm prej 73 ditësh, dy orësh dhe 34 minutash u vendos nga dy profesorë nga Tenesi – Bruce Cantrell dhe Jessica Fain – në të njëjtin vend në vitin 2014.

  Por Dituri nuk po kënaqet vetëm me rekordin dhe nuk po rishfaqet: ai planifikon të qëndrojë në shtëpizë deri më 9 qershor, kur ai mbush 100 ditë dhe përfundon një mision nënujor të quajtur Projekti Neptun 100.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark