×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  Protagonistët e filmave që fituan Oscarin në 25 vitet e fundit

  Insajderi
  27 February 2016 - 14:41
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Fitimi i çmimit Oscar është arritja më e madhe e aktorëve në botë.  Një çmim i tillë nënkupton futje në histori të filmit ndërkombëtar.

  Në prag të ndarjes së çmimit Oscar për vitin 2016, Insajderi sjellë 25 aktorët që fituan këtë cmim për rolin e tyre kryesor në film.

  Në këtë listë bëjne pjesë aktorët e famshëm si Jodie Foster, Helen Hunt, Julia Roberts dhe Jennifer Lawrence,/Insajderi

  Në vitin 1991- aktorja Kathy Bates – në filmin “Misery”
  1992- Jodie Faster –  “The Silence of the Lambs”
  1993- Emma Thompson-  “Howards End”
  1994- Holly Hunter-  “The Piano”|
  1995-Jessica Lange- “Blue Sky”
  1996-Sussana Sarandon- “ The Rocky Horror Picture Show”
  1997- Frances McDormand- “Fargo”
  1998-Helen Hunt- “As good as Gets”
  1999-Gëyneth Paltroë- “Shakespeare in Love”
  2000-Hilary Swank-  “The Gift”
  2001-Julia Roberts-  “Erin Brockovich”
  2002-Halle Berry-  “Monster’s Ball”
  2003-Nikole Kidman-  “The Hours”
  2004-Charlize Theron-  “Monster”
  2005-Hillary Swank-  “Million Dollar Baby”
  2006-Reeese whitherspoon-  “Walk The Line”
  2007-Helene Mirren- “The Queen”
  2008-Marion Cotillard-  “La Vie en Rose”
  2009-Kate Winslet – “The Reader”
  2010-Sandra Bullock- “The Blind Side”
  2011-Natalie Portman – “Black Sëan”
  2012- Meryl Streep-  “The Iron Lady”
  2013- Jennifer Lewrence- “Silver Linings Playbook”
  2014- Cate Blanchett- “Blue Jasmine”
  2015- Julianne Moore- “Still Alice”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark