×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Pse Australia është kontinenti më i rrezikshëm në botë

  Insajderi
  17 June 2023 - 21:20
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Gjërat që mund të shohim në Australi nuk mund t’i shohim në asnjë vend tjetër.

  Shumë e quajnë “Toka e Egërsirave” dhe ndoshta nuk janë gabim… Australi është shtëpia e disa prej krijesave më të rrezikshme që ecin, fluturojnë, notojnë ose zvarriten.

  Por pse Australia është “Toka e Egërsirave”?

  Fakti që vendi është i mbyllur nga pjesa tjetër e botës, kombinuar me klimën e vështirë, kafshët janë detyruar të evoluojnë në një mënyrë tjetër, duke zhvilluar armë dhe mekanizma që I bëjnë ato të pamposhtura.

  Do të gjeni merimanga gjigante, kështu që jini gjithmonë vigjilent nuk mund ta dini se çfarë qëndron pranë jush.

  Bëni kujdes kur ndërtoni kështjellat e juaja të rërës pasi aty mund të ndodhet një ‘roje’ duke pushuar.

  Një gjarpër? Jo është një krimb…

  Mesa duket shpëtuat nga fatura elektrike ketë muaj.

  Keni alergji ndaj boçave të pishës? Sot nuk është dita juaj me fat të dilni jashtë.

  Kërmilli Raver që e gjeni vetëm në një vullkan në Australi.

  Mos hani kurrë në ballkon…nuk e dini se çfarë mund të hidhet mbi ju!

  Kontrolloni gjithmonë këpucët e juaja.

  Jo, nuk është Konti Drakula… është një lakuriq nate gjigant.

  Mjegull? Jo merimangat kanë thurur rrjetat e tyre kudo në pyll.

  Pompë benzine me një Kinder Surprise.

  Urime sapo u bërët me një shok të ri…

  Ju pëlqen të ndesheni? Ky kanguri është duke ju pritur…

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark