×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Pse nuk duhet të flemë lakuriq?

  Insajderi
  16 August 2023 - 22:27
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Një ekspert i lartë i gjumit thotë se ka të ngjarë të djersiteni më shumë nëse zhvisheni para gjumit gjatë një vale nxehtësie.

  Shumë prej nesh i heqim të gjitha rrobat kur drejtohemi tek shtretërit tanë çmbrëemje. Por nëse e bëni kur është nxehtë, ka të ngjarë që vetëm temperatura të rritet në mes të çarçafëve.

  Shkuarja në shtrat pa veshje mund të përkeqësojë cilësinë e gjumit. Fiziologu kryesor i gjumit i Spitalit Cromëell ka përshkruar pse është gjithmonë më mirë të veshësh diçka.

  Duke folur për Cosmopolitan, Julius Patrick thotë ‘çdo gjë që keni vepron si një sfungjer’.

  Ai shpjegoi: “Kur flini lakuriq, djersa në të vërtetë mblidhet në trup dhe pastaj mbetet aty. Mos harroni se temperatura e trupit do të bjerë gjatë natës. Nëse keni veshur rroba të lehta për të fjetur, ajo thith çdo djersë që keni, e cila mund t’ju qetësojë”.

  Dr. Guy Leschziner, një neurolog konsulent dhe mjek i gjumit, foli në emisionin Today të Radio 4 gjatë valës së fundit të nxehtësisë.

  Ai konfirmoi këshillën e Julius Patrick dhe thotë se gjumi me asgjë, aspak nuk do t’ju ndihmojë të qetësoheni.

  Ai tha: “Njerëzit mund të jenë më mirë, kur flenë me rroba sesa të flenë zhveshur. Nëse keni veshur një pëlhurë natyrale si pambuku, ajo vepron si një fitil për djersën tuaj dhe mund të rrisë sipërfaqen e avullimit të djersës, kështu që mund t’ju bëjë të ndiheni më të freskët”.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  LifeStyle
  20 April 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark