13:48 - 22 Janar 2023

‘La Parisien’ zbulon se SNCF po diskuton me klubin e kryeqytetit të PSG-së për të organizuar udhëtime që emetojnë më pak CO2 sesa nga ajri.

Polemika e lindur nga komentet e Christophe Galtier, disa muaj më parë në mënyrë ironike për përdorimin e “jahteve me rërë”, për udhëtimin e ekipit të tij në përgjigje të pyetjes së një gazetari për mundësinë e adoptimit të një qasjeje më eko-përgjegjëse duke lënë mënjanë avionin, i ka zhvendosur linjat në Paris SG. 

Sipas ‘Le Parisien’ këtë të dielë, klubi kryeqytetas po diskuton aktualisht me SNCF rreth mundësisë së përdorimit të TGV dhe jo rrugës ajrore në udhëtime të caktuara.

Sipas Nathalie Lanier, drejtori i udhëtimeve në grup për gjigantin hekurudhor, PSG ka qenë “i pranueshëm dhe i qetësuar” për disa propozime të cilat, çfarëdo që të ndodhë, nuk do të shohin dritën e ditës përpara sezonit të ardhshëm, pasi të gjitha udhëtimet për sezonin aktual janë planifikuar tashmë.

PSG ka projektuar dhe po diskuton idenë për të udhëtuar me

PSG donte të privatizonte një tren të tërë

Kampionët francezë kishin dy shqetësime prioritare: mundësinë e privatizimit të një treni të tërë dhe mundësinë e kthimit vonë natën pas ndeshjeve. Dy kërkesa që nuk mund të vërtetohen. SNCF është gati të privatizojë tre vagona në një tren. Sa i përket kthimeve gjatë natës, ato nuk mund të organizohen për shkak të punëve të mirëmbajtjes në shina.  Prandaj, PSG mund të përdorë trenin për ndeshjet e luajtura pasdite, gjë që redukton tashmë numrin e datave të mundshme gjatë një sezoni.

Paraqitja e vagonave në studim

Një tjetër shqetësim i drejtuesve parizienë kishte të bënte me komoditetin e trenave dhe madhësinë e sediljeve, raporton ‘Le Parisien’, por edhe mundësinë që lojtarët të punojnë me fizioterapistët. “Ata mund t’i vendosin në dy ndenjëse ose të përdorin tavolina masazhi të palosshme,”- thotë menaxheri i SNCF, i cili dëshiron t’u garantojë yjeve pariziane sigurinë optimale për sa i përket aksesit në stacion.

Rojet e sigurisë do të siguronin që asnjë tifoz, apo mbështetës kundërshtar, të mos vinte për të penguar hipjen dhe platforma gjithashtu do të zbrazej ​​plotësisht për të lejuar që Messi dhe Co të akomodohen në paqe. Ashtu si XV e Francës dhe ekipet nga Top 14, Paris SG nuk është kështu shumë larg, nga një konvertim në përfitimet e hekurudhave.

Tags: