×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Putin ndalon me ligj ndryshimin e gjinisë në Rusi

  Insajderi
  28 July 2023 - 13:35

  Presidenti i Rusisë ka dhënë lajmin se ndalohet me ligj ndërrimi i gjinisë. Kjo është një goditje tjetër që Rusia i jep komunitetit të LGBTI , ku me miratimin e këtij ligji nga të dyja dhomat e parlamentit, ndalohet çdo “ndërhyrje mjekësore që synon ndryshimin e seksit të një personi”, si dhe ndalimin e ndryshimit të gjinisë së një personi në dokumentet zyrtare apo të dhënat publike.

  Përjashtim do të bëjnë vetëm ndërhyrjet mjekësore për trajtimin e anomalive kongjenitale. Ai gjithashtu anulon martesat në të cilat një person ka “ndryshuar seksin” dhe ndalon transgjinorët të bëhen prindër birësues.

  Ndalimi thuhet se rrjedh nga kryqëzata e Kremlinit për të mbrojtur “vlerat tradicionale” të vendit.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark