×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Qeveria italiane ofron 15 mijë euro për këdo që shkon në këtë ishull magjik

  Insajderi
  06 September 2023 - 23:04

  Nëse keni menduar të jetoni në një ishull, këtu është shansi juaj. Qeveria italiane ka ndarë 45 milionë euro për 3000 persona që janë gati të shpërngulen në Sardenjë.

  Ky ishull magjik, i dyti më i madhi në Detin Mesdhe, është i njohur për plazhet e tij me rërë dhe detin, por kjo pjesë e vogël e parajsës po përballet me një rënie të popullsisë pasi gjithnjë e më shumë të rinj largohen për në qytetet e mëdha.

  Ata që duan të përdorin ndihmën duhet të kalojnë në komunat me më pak se 3000 banorë dhe të gjithë përfituesit e ndihmës duhet t’i përdorin paratë për të blerë ose rinovuar një shtëpi.

  Një shtëpi në Sardenjë mund të blihet me çmimin e jashtëzakonshëm prej 1 €, dhe përfituesit duhet të jetojnë në pronën e tyre të re dhe të aplikojnë për qëndrim të përhershëm në Sardenjë brenda 18 muajve nga mbërritja. Është interesante të dihet se një numër i madh njëqindvjeçarësh jetojnë në Sardenjë.

  Rreth 500 njerëz janë mbi 100 vjeç, gjë që e bën këtë ishull edhe më të pazakontë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark