20:07 - 30 Shtator 2022

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është deklaruar për rastin e sulmit seksual ndaj alpinistes Mrika Nikçi.

Haxhiu për Klankosova.tv tha se e ka parë videon e publikuar nga Nikçi, teksa shtoi se ka biseduar edhe me vetë atë dhe se ndjehet mjaft e shqetësuar.

Ajo tha se në bazë të informacioneve që ajo ka, personi i dyshuar për rastin është arrestuar.

“Duhet sensibilizim i opinionit publik dhe institucionet ta kryejnë punën. Në bazë të informatave që i kam, personi i dyshuar është arrestuar”, tha Haxhiu.

Tutje, Haxhiu tha se si qeveri “planifikojmë që ata persona që janë të dënuar për vepra të tilla të mos kenë mundësi që të punësohen nëpër institucione publike”.