×
 • Sport
 • Sport

  Refuzojnë fanellat me ylber, 5 titullarët e klubit francez drejtuar trajnerit: Mos na llogarit për ndeshje!

  Insajderi
  14 May 2023 - 15:03

  Toulouse fitoi Kupën e Francës disa ditë më parë pas triumfit të thellë 5-1 ndaj Nantes, trofeu i parë në histori që fiton klubi 52-vjeçar francez.

  Këto dy skuadra përballen sërish sot mes tyre, por tashmë për llogari të javës së 25-të në Ligue 1.

  Liga Profesionale Franceze ka vendosur që të gjithë skuadrat të zbresin në fushë me fanella me ngjyrat e ylberit, simboli i komunitetit LGBTQ+.

  Nisma e Ligës bëhet për luftuar homofobinë. Por, një pjesë e lojtarëve të Toulouse janë rebeluar, pasi nuk pranojnë të zbresin në fushë.

  Shtypi francez shkruan se pesë prej tyre i kanë kërkuar trajnerit të mos i llogarisë për takimin ndaj Nantes. Ata janë Zakaria Aboukhlal, Moussa Diarra, Fares Chaibi, Logan Costa dhe Said Hamulic.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark