×
 • Sport
 • Sport

  REKORD!! Thellohet edhe më shumë dominimi i skuadrave spanjolle në garat evropiane

  Insajderi
  01 June 2023 - 00:49

  Klubet spanjolle janë të jashtëzakonshme në finalet ndërkombëtare.

  Këtë e tregon edhe shifra mbresëlënëse e regjistruar sot pas suksesit të Seviljes ndaj Romës në finalen e Ligës së Europës.

  Me suksesin e andaluzëve me penallti përballë italianëve, kjo ishte finalja e 18 radhazi në Ligën e Kampioneve apo në Ligën e Europës që klubet spanjolle fitojnë ndaj një rivali të një shteti tjetër.

  Për herë të fundit, ajo që ishte mundur  nga spanjollët ishte Valencia në finalen e vitit 2001 në Ligën e Kampioneve ndaj Bayern Munich.

  Më pas, nis një seri ku skuadrat spanjolle njohin vetëm fitore ndaj kundërshtarëve të një shteti tjetër me 4 Liga Kampionesh të Real Madrid, 4 Liga Kampionesh të Barcelonës, 6 Liga Europe nga Sevilja, 2 Liga Europe nga Atletiko Madrid dhe nga një e tillë për Valencia e Vijareal.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark