×
 • Lajme
 • Botë
 • Insajderi / Ballina 5

  Rëndohet bilanci nga rrëshqitjet e dheut në Itali, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

  Insajderi
  27 November 2022 - 22:28
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ka shkuar në shtatë numri i personave që kanë humbur jetën si pasojë e rrëshqitjes së dheut në ishullin italian Ischia, ku tre prej tyre janë fëmijë.

  Autoritetet janë në kërkim të pesë personave të zhdukur, ndërkohë është shpallur gjendja e jashtëzakonshme.

  Rrëshqitja e dheut goditi qytetin e Casamiçiola Terme pas reshjeve të dendura në orët e para të mëngjesit, duke sjellë përmbytje të rënda në pjesën veriore të ishullit vullkanik në Detin Tirren, rreth 30 kilometra nga Napoli.

  Si pasojë disa shtëpi u dëmtuan rëndë dhe dhjetëra makina përfunduan përmbys  në breg të detit. Në shumicën e shtëpive në zonë, uji ka prekur katet e para.

  Kryeministrja Giorgia Meloni tha se ishte në kontakt të ngushtë me ministrin e Mbrojtjes “për të ndjekur evolucionin e valës së motit të keq që ka goditur Ischia”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark