×
 • Kulturë
 • Show / Kulturë

  Romani i Migjen Kelmendit përurohet në Shkup

  Insajderi
  08 June 2023 - 11:24

  Shtëpia botuese maqedonase “Templum” përuron romanin “Gryka e kohës” të shkrimtarit dhe intelektualit të mirënjohur shqiptar, Migjen Kelmendi. Romani është përkthyer dhe botuar javë më parë në gjuhën maqedonase nga shtëpia e lartcekur botuese.

  Përurimi do të mbahet me datën 12 qeshor (të shtunën), ora 16:00, në ambientet e Teatrit shqiptar të Shkupit.

  Sipas njoftimit të organizatorit, përurimi do të zhvillohet si një formë e bashkëbisedimit letrar për romanin në mes të shkrimtarit Kelmendi, përkthyeses së romanit në fjalë, Alida Muça, dhe botuesit të romanit, Nikola Galevski.

  Titulli i romanit në këtë gjuhën maqedonase është “Premin vo vremeto”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark