×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

  Insajderi
  19 April 2024 - 10:06
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Çmimet e naftës dhe arit janë rritur menjëherë pas sulmit izraelit drejt Iranit.

  Investitorët kanë ndjekur nga afër reagimin e Izraelit ndaj sulmit të drejtpërdrejt me dron dhe raketa të Iranit javën e kaluar.

  Që atëherë ka pasur shqetësime se një përkeqësim i konfliktit në Lindjen e Mesme mund të reduktojë furnizimet me naftë.

  Bëhet e ditur se çmimet e naftës fillimisht u rritën për 3.5 për qind. Megjithatë, ato u ulën përsëri kur mediat iraniane raportuan se nuk ka dëme në qytetin Isfahan ku edhe raportohej për shpërthime nga hakmarrja izraelite në orët e mëngjesit të së premtes.

  Ndryshe, rritjet e çmimeve të naftës rrezikojnë të nxisin edhe inflacionin, shkruan BBC, përcjell Telegrafi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark