21:21 - 21 Qershor 2020

Mikrobiologu Lul Raka ka reaguar sërish pas shtimit të rasteve me Covid-19 në vend, duke iu përgjigjur edhe njëherë gjithsecilit që pretendon që ky virus është gënjeshtër, shkruan Insajderi.

Raka përmes një shkrimi në Facebook ka theksuar se faji për rritjen e rasteve është tek qytetarët.

“Kësaj rritje i kemi kontribuar të gjithë: qytetarët, të cilët nuk i përfillin fare masat parandaluese. Por, edhe politikanë, të cilët vazhdojnë ta përdorin COVID-19 si monetë për kusuritje të ndërsjelltë”, ka shkruar ai.

Në shkrimin e tij ai ka edhe një porosi të veçantë për politikanët, të cilët sipas tij po e përdorin COVID-19 si monetë për kusuritje të ndërsjelltë.

Në shkrimin e tij, ai ka përsëritur rekomandimet e dhëna tash e një kohë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike; distanca fizike, vendosja e maskave, higjiena e duarve.

Shkrimi i plotë i Rakës:

Të dashur qytetarë të Kosovës,

COVID-19 NUK është rrenë! Mund të prek TY ose më të dashurit Tuaj!

Trendi i rritjes së numrit të rasteve në javën e fundit është shqetësues. Shtylla kryesore e përgjigjes ndaj pandemisë është kapaciteti shëndetësor i Kosovës, i cili po ngarkohet disa ditës!

Kësaj rritje i kemi kontribuar të gjithë: qytetarët, të cilët nuk i përfillin fare masat parandaluese. Por, edhe politikanë, të cilët vazhdojnë ta përdorin COVID-19 si monetë për kusuritje të ndërsjelltë.

Qytetarë të dashur, Ju lutem t’i zbatoni këshillat sot, sepse nesër mund të jetë vonë:
1. Mbani distancën fizike kudo dhe gjatë tërë kohës. Kjo është komponenta kryesore në parandalim!
2. Në vendet ku nuk mund të mbahet distancë, vendosni maska!
3. Mbani higjienën e duarve!

Politikanë të nderuar: Ju lutemi kthjelluni, bashkohuni dhe tregoni lidership në këto kohë të vështira.

Parandalimi i sëmundjes është arma e vetme në duart tona!

Vetëm së bashku e përballojmë këtë sfidë!

Numri total i të prekurve që nga fillimi i pandemisë është 2 mijë 196,teksa deri më tani 1 mijë e 47 persona janë shëruar, ndërsa 36 persona kanë ndërruar jetë pasi janë prekur nga kjo sëmundje./Insajderi.org

Tags: