×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Sa gjatë mund ta lini orizin në frigorifer?

  Insajderi
  12 June 2024 - 23:50
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ju mund të pyesni veten për sa kohë është i mirë orizi i gatuar.

  Ngrohja e orizit dhe lënia e tij jashtë për periudha kohore mund të ndikojë në kohëzgjatjen e orizit të gatuar, pasi freskia e tij është e kufizuar në një maksimum prej gjashtë ditësh.

  Orizi, si shumë ushqime të tjera, mund të prishet kur nuk përgatitet ose ruhet në kushtet e duhura.

  Orizi i prishur do të ketë cilësi specifike të pamjes, erës dhe shijes. Në përgjithësi, shenjat e ushqimit të prishur mund të përfshijnë: Ndryshime në ngjyrë, veçanërisht në krahasim me kohën kur u përgatit për herë të parë, ndryshimet në teksturë, shije e padëshirueshme dhe erë e pakëndshme, shkruan Health.com.

  Pse orizi mund t’ju bëj dëm?

  Orizi përmban disa baktere që mund ta bëjnë një person të sëmuret nëse nuk ruhet dhe ringrohet siç duhet. Orizi i gatuar, në veçanti, është shoqëruar me Bacillus cereus. Bakteret gjenden në tokë dhe prodhojnë një toksinë që shkakton sëmundje gastrointestinale kur gëlltitet.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark