×
Show

Sa gjatë mund të jetojmë pa pirë ujë?

Insajderi
05 March 2016 - 11:37
Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

Profesori i biologjisë në Universitetin “George Washington”, Randall K. Packer, në një intervistë për “NBC News”, ka thënë së limiti i qëndrimit pa pirë ujë është përcaktuar gjatë kohës kur njerëzve ju është ndaluar konsumimi i ujit nga ana e mjekëve.

“Ju mund të kaloni 100 orë pa pirë ujë në një temperaturë mesatare jashtë. Në qoftë se temperatura  është më e freskët, ju mund të shkoni pak më të gjatë. Nëse jeni të ekspozuar ndaj diellit, ndodh e kundërta”.

Të paktën 60 për qind e trupit të të rriturve përbëhet nga uji, dhe çdo qelizë e gjallë në trup ka nevojë të funksionojë. Uji vepron si një lubrifikant për nyjat tona, rregullon temperaturën e trupit tonë nëpërmjet djersitjes dhe frymëmarrjes dhe ndihmon për largimin e mbeturinave.

Ndryshe nga ushqimi, koha maksimale që një individ mund të kalojë pa ujë, është jo më shumë se një javë./Insajderi.com

OP-ED
Nga Rubrika

© 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Impressum

Kontakt

Trademark