×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Sekreti/ Pse gratë kineze duken shumë të reja?

  Insajderi
  13 May 2024 - 23:41
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Pa dyshim, gratë kineze duken shumë të reja. Ata përpiqen të ruajnë freskinë, shkëlqimin dhe lëkurën e shëndetshme me truke natyrale, ndaj shumë njerëz i ndjekin recetat e tyre.

  Atp shmangin kimikatet dhe gjilpërat, dhe përdorin vetëm preparate natyrale.

  Një shembull i një gruaje që duket si një adoleshente në moshën 74-vjeçare është stilistja e famshme, Vera Wang.

  1. Dita e veganëve

  Kinezët i përmbahen të ashtuquajturave dita vegane kur nuk hanë mish dhe produkte qumështi. Është një mënyrë efektive për të pastruar trupin nga toksinat sipas mjekësisë tradicionale kineze. Përveç kësaj, mund të jetë shumë i dobishëm për shëndetin e përgjithshëm të të gjithë organizmit.

  1. Çaji Lotus

  Çaji magjik i lotusit stimulon nxjerrjen e lëngjeve dhe toksinave të tepërta. Përveç kësaj, mund të ndihmojë në humbjen e peshës, dhe është gjithashtu i mirë për tretjen. Pihet me stomak bosh dhe mund të shërbehet i ngrohtë ose i ftohtë.

  1. Maskë me shafran të Indisë

  Për shkak të mineraleve të shumta, shafrani i Indisë është i shkëlqyer për fytyrën, kundër akneve, për zbardhjen e lëkurës dhe pastrimin e butë të fytyrës. Dhe efektet e tij të mrekullueshme në Lindje u njohën shumë kohë më parë.

  Përzieni një lugë çaji shafran i Indisë me një lugë balte dhe pak ujë trëndafili. Aplikojeni në fytyrën e pastruar dhe mbajeni jo më shumë se gjysmë ore. Pas kësaj, shpëlajeni maskën nga fytyra dhe thajeni butësisht fytyrën me një peshqir. Kjo maskë thith papastërtitë dhe dezinfekton lëkurën e fytyrës, ndërsa uji i trëndafilit e tonifikon atë.

  1. Gjimnastikë tai chi

  Kjo është një aftësi tradicionale kineze që thekson artin e lëvizjes, ekuilibrit dhe butësisë. Në Kinë, kjo aftësi besohet se ndihmon në rivendosjen e ekuilibrit fizik dhe shpirtëror.

  1. Mbrojtje nga dielli

  Gratë në Kinë shmangin ekspozimin në diell sa herë që është e mundur. Rrezet agresive UVA dhe UVB të diellit dëmtojnë lëkurën tonë dhe përshpejtojnë procesin e plakjes, duke shkaktuar rrudha dhe njolla. Aplikoni krem ​​kundër diellit sa herë që dilni jashtë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark